Perfumy i nuty
Perfumy
Perfumy to produkt, który składa się z wielu różnych składników, a czasem nawet setek. Gdy jego cząsteczki zapachowe unoszą się w powietrzu, uwalnia się przyjemny aromat. Charakterystyczny i indywidualny bukiet powstaje dzięki warstwom zapachów i te warstwy nazywane są w perfumach nutami, których obecność ma wpływ na zapach. Obecność jednej nuty może zmienić postrzeganie innej. Tworzenie perfum to nie tylko praca kreatywna Perfumiarza, ale również skomplikowany proces chemiczny.
Nuta głowy ( górna)
Po otwarciu butelki perfum, można od razu poczuć tak zwaną nutę głowy, czyli najbardziej lotne składniki. Najczęściej to właśnie ta nuta, pierwsza, przyciągająca i atrakcyjna skłania nas do zakupu konkretnego produktu. Nuty głowy to przeważnie zapachy owoców, lekkie i zwiewne albo lekko cierpkie o woni drzew iglastych. Popularne nuty głowy to bergamotka, lawenda, grejpfrut, bazylia, cytryna, limonka, rozmaryn, neroli, mięta i słodka pomarańcza.
Nuty serca ( środkowa)
Nuta serca zaczyna się uwalniać po około 10 minutach od pierwszej aplikacji perfum. Jest ona połączeniem nuty głowy z nutą bazową i tworzy bukiet, w którym według specjalistów, najważniejsze są akordy kwiatowe i korzenne. Czarny pieprz, kardamon, cynamon, goździk, jaśmin, neroli, gałka muszkatołowa, róża czy trawa cytrynowa to bardzo częste składniki nuty serca wybranego flakonu.
Nuta bazowa (główna)
Najdłużej utrzymująca się na skórze, bo nawet do 12 godzin to nuta bazowa, która składa się z dużych i ciężkich cząsteczek, które uwalniają się stopniowo i zazwyczaj są bardzo głębokie, bogate i intensywne. W skład nuty bazowej wchodzą substancje takie jak piżmo, ambra, drzewo cedrowe, oud, cywet, imbir, paczula, drzewo sandałowe, sosna, wetyweria i tak często używana w perfumach wanilia. Składniki bazowe sprawiają, że perfumy stają się głębokie, zmysłowe, oraz trwałe. Wzmacniają również siłę nut górnych i środkowych. Niektóre z tych składników jak np. oud czy piżmo mogą być wyczuwalne nawet po 24 godzinach od pierwszego użycia.
Zapachy są podzielone na takie rodziny jak: zapachy kwiatowe, zapachy cytrusowe i owocowe, zapachy orientalne, zapachy drzewne, zapachy morskie, zapachy zielone, zapachy szyprowe, oraz zapachy paprociowe.
Nie jest to jedyna forma klasyfikacji zapachów, ponieważ już od starożytności podejmowano się prób tego podziału, jednakże perfumiarze zawsze mieli jakieś zastrzeżenia i nie potrafili stworzyć jednolitego, ogólnie przyjętego systemu opisywania zapachów.