Jak wybrać perfumy?

Obecnie wybór zapachów jest tak ogromny i różnorodny, że niejednokrotnie klienci czują się zdezorientowani taką ilością zapachów i czasami wybór staje się nietrafny. Zanim wybierzemy zapach dla siebie warto odwiedzić perfumerię kilka razy, przetestować perfumy zarówno na skórze jak i na papierze, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o potencjalnym zapachu.

Zdarza się, że zapach, który na papierze bardzo nam się podoba, pachnie inaczej na naszej skórze i dodatkowo zmienia się, ewoluuje w ciągu całego naszego dnia. Marki niszowe oferują możliwość przetestowania wielu zapachów z kolekcji w postaci produktu jakim jest Discovery Set, który zazwyczaj składa się z kilku lub kilkunastu zapachów w pojemności 1,5 – 3 ml, które pozwalają nam na dłuższe testy kompozycji zapachowych, noszenie perfum w momentach, kiedy mamy ochotę na testowanie i sprawdzanie perfum.

Należy również pamiętać, że testując perfumy w perfumerii, w której w samym pomieszczeniu znajdą się setki zapachów i wiele osób jednocześnie poszukuje swojego wybranego flakonu, możemy nie do końca poczuć i poznać potencjalnie interesujący nas zapach. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie techniki „ślepego zapachu”, który polega na tym, że wącha się, nie wiedząc co to jest za marka lub nazwa perfum, ponieważ sama w sobie marka znana bardziej lub mniej oddziałuje na nasz odbiór i postrzeganie produktu.

Zapach jest dobrze zrozumieć, poznać, doświadczyć go w różnych momentach i miejscach, połączyć go z innymi zmysłami. Istotne jest, aby nie próbować więcej niż trzech zapachów podczas jednej wizyty. Nie jest to sztywna reguła, jednak dla wielu osób po przewąchaniu kilku perfum, nos może stać się niewrażliwy lub po prostu zmęczony. Należy również zachować odstęp czasowy między wąchaniem różnych produktów.

Próbki zapachów umożliwiają nam zapoznanie się z marką, jej wybranymi kompozycjami i zdecydowanie, który bądź które z zapachów są tymi wyjątkowymi i odpowiednimi dla nas samych. Dodatkowo można poeksperymentować i zrobić layering perfum, czyli mieszanie różnych zapachów, nakładanie jeden na drugi, co w rezultacie da nam jeden, bardzo oryginalny, niespotykany zapach, o którego połączeniu nut zapachowych zadecydujemy my sami.

Możliwość tworzenia całkowicie nowych kompozycji jest dodatkowo świetną zabawą i nauką wyczuwania poszczególnych nut. 

Podobne wpisy